עידוד קריאה - תכנית עבודה

תכנית שנתית לעידוד קריאה בספריית בית הספר

במהלך שנת הלימודים, מתקיימים בספריית בית הספר מפגשים כיתתיים לעידוד קריאה לכיתות א-ו (לכיתות ז ח תכנית עצמאית אותה מרכזים המורים לספרות) . התכנית הקבועה לעידוד קריאה מתקיימת בזיקה לנושאים הקשורים לייחודיות בית הספר - חי חברה וסביבה. בספרייה אוסף עשיר של ספרים העוסקים בעולם החי, על כל גווניו (סיפורת כמו גם ספרי מידע), אוסף ספרים העוסק בהתפתחות החברה האנושית משחר ההיסטוריה, ספרים המציגים חברות אנושיות שונות ממקומות שונים בעולם (סיפורת ומידע), ספרים המתארים את סיפור חייהם ומפעל החיים של מנהיגים ופורצי דרך בארץ ובעולם - מדענים מתחומי ידע שונים, מנהיגים חברתיים ומנהיגים פוליטיים. כמו כן ספרים שנושאם שימור ושיפור הסביבה בה אנו חיים (גם כאן מדובר בספרי מידע לצד סיפורת העוסקים בנושא, ומותאמים לכלל הגילאים של תלמידי בית הספר).

מטרות התכנית - פתיחת צוהר אל אוצרות התרבות והידע האנושיים הטמונים בספרים, דרך:

  • היכרות חווייתית עם ספרים נבחרים (כל שנה נוספים ספרים חדשים אותם רוכש ביה"ס על פי המלצות המחלקה לספריות בתי ספר, במסגרת השתתפות קבועה ב"מצעד הספרים" הארצי. מכאן שמדובר באוסף ספרים מתחדש ובעיקר איכותי). 
  • היכרות עם הסופרים והמאיירים של הספרים, תוך חשיפה לסגנונות הכתיבה והאיור המגוונים, ולסוגות (ז'אנרים) הספרותיות השונות.


אחד הנושאים החברתיים הקבועים הזוכים להתייחסות במפגשים בספרייה הוא נושא ה"שונה בחברה", בהיבט רחב מאד (הכולל נושאים כגון: חריגות פיזית, גאונות ומחוננות, ליקויים שונים, עולים חדשים, משפחות במבנה שונה, מיעוטים בחברה וכיוצ"ב). בספרייה מבחר ספרים עשיר הנוגע לכל אחד מהנושאים הנ"ל. אנו נעזרים בספרים להכרת האחר, ליצירת הזדהות עמו ולהתקרבות אליו. משוחחים על השונות של כל אחד מאתנו, על הצרכים המיוחדים שלנו, ועל כך שיחד אנו יוצרים חברה.

חלק מזמן המפגשים בספרייה מוקדש להשאלת ספרים לתלמידים באופן אישי. המטרה היא להצליח להתאים לכל תלמיד (במיוחד לאלו המתקשים לקרוא באופן סדיר), ספר אשר יהלום את יכולות הקריאה האישיות, יעניין ויהנה אותו. באופן זה, אנו מאמינים, נוכל להגדיל את מעגל הקוראים הפעילים בקרב התלמידים.

בעקבות ההיכרות עם הספרים אנו מקיימים פעילות מגוונת, לימודית ויצירתית, שעוזרת לתלמידים לעבד את התכנים הסיפוריים. 
העשייה היצירתית משתלבת בפעילות השנתית במסגרת מפעל "מצעד הספרים" של משרד החינוך (בית ספר רמת-אפעל משתתף ב"מצעד הספרים" משנת הפעילות הראשונה שלו, זו השנה ה20). הפעילות המוצעת כוללת: יצירה פלסטית בעקבות הקריאה, המחזה של סיפורים או קטעים מתוכם, יצירת טריילרים (קדימונים מוסרטים) לספרים, יצירת משחקי קופסא/ משחקים דיגיטליים, כתיבת המלצות על ספרים ועוד. 


המשך הפעילות מתקיים בכיתות, כאשר המחנכים/המורים לכישורי שפה בוחרים ספר מתוך רשימות "מצעד הספרים" אותו, או את חלקו, יקריאו בכיתה. כמו כן מרכזים המורים את הפעילות היצירתית של תלמידי כיתתם, בעקבות קריאה.  


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה