מכתב להורים


עידוד קריאה בבית הספר ופעילויות "מצעד הספרים" תשע"ב 


ט' שבט תשע"ב 
‏02 פברואר 2012


הורים יקרים,

אנו שמחים להודיעכם כי החודש נפתחת בבית הספר הפעילות השנתית במסגרת "מצעד הספרים". נציין את פתיחת הפעילות בשיח בוקר בית-ספרי ביום א' (5/2).
"מצעד הספרים" הנו מפעל של משרד החינוך שמטרתו לעודד ילדים ובני נוער לקרוא ספרים. במסגרת זו מוצעות לבתי הספר, מדי שנה, רשימות של ספרים מומלצים, פעילויות יצירתיות בעקבות קריאה והזמנה להשתתף בתערוכות ואירועי קריאה.
במהלך שנת הפעילות, התלמידים קוראים ספרים מתוך הרשימות המוצעות וספרים נוספים, לפי בחירתם האישית ולפי התכנית הבית-ספרית. הם משתתפים בפעילויות סביב הקריאה, ולבסוף בוחרים בהצבעה (ביום הבחירות הארצי)  את הספר האהוב עליהם ביותר.
"ספרי המצעד" תשע"ב נרכשו ע"י בית הספר ונמצאים בספריה. בקרוב ייתלו בכיתות רשימות ספרים מומלצים (הכוללות את הרשימות של ספרי "המצעד" וכן רשימות של ספרים נוספים, המומלצים בשנה זו, מטעם בית הספר). תלמידי כיתות א'- גי,  יזכו להכיר את כל הספרים המומלצים. חלקם יסופר להם באופן מלא, ומאחרים יקבלו "טעימות". בקרוב יקבלו התלמידים דפים אישיים - "רשימת ספרי המצעד שקראתי" בדפים אלה ימלאו את שמות הספרים שקראו ויסמנו את מידת ההנאה ששאבו מקריאתם.  תלמידי כיתות ד'- ז' יגיעו למפגשים בספרייה בהרכב כיתתי. במפגשים, שיועברו ע"י הספרנית, יחשפו התלמידים לספרים החדשים ויכירו את מחבריהם ואת הז'אנרים השונים (סוגות) שהספרים משתייכים אליהם. יושם דגש על הצגת קשת רחבה במיוחד של סגנונות ונושאי כתיבה, כך שכל תלמיד יוכל לבחור לקריאה ספר שיתאים לו במיוחד (מחודש מאי יתקיימו מפגשים בספרייה גם לתלמידי כיתות ח').
מנסיוננו, מפגשים עם סופרים מהווים מכשיר רב עוצמה לעידוד קריאה. כבר בחודש זה יתקיימו מפגשים של שכבות ב', ג' וד' עם הסופר אלדד אילני, הסופרת גליה עוז והמאיירת תמר נהיר-ינאי. במהלך החודשים הקרובים יתקיימו מפגשי סופרים לכל שכבות הגיל.
מחקרים הוכיחו כי קריאת ספרים משפרת בהתמדה את יכולת הבנת הנקרא, מגדילה את אוצר המילים ומעשירה בידע כללי. כמו כן מזמנת הקריאה לקוראים הצעירים התנסויות וחוויות, מאפשרת להם לבחון מצבים ועוזרת בגיבוש עמדות וזהות עצמית. נשמח אם תשתתפו אתנו במאמצי עידוד הקריאה אם בקריאה משותפת עם הילדים, אם בהמלצה על ספרים שאהבתם ואם בהבעת עניין בנעשה בתחום זה בין כתלי בית הספר.

                                                            בברכה,

    גב' יעל לב                                                                             ד"ר רונית שניידר
ספרנית בית הספר                                                                    מנהלת בית הספר